Jak prowadzić swój blog firmowy?

Ażeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy najpierw zrozumieć czym jest blog. Nie jest to jednorazowa aktywność marki w sieci, a stała i systematyczna praca, która może zaowocować dopiero po dłuższym okresie istnienia. Firmy, które nastawiają się więc na szybkie i doraźne zmiany powinny zmienić swoje plany. Blog stanowi narzędzie kreowania wizerunku marki, które zapewnia potencjalnym klientom nie tylko dostęp do informacji strikte o produktach przedsiębiorstwa, ale również do treści, które mogą przydać im się w życiu codziennym, czy też przy korzystaniu z oferowanych przez markę produktów.

Wygląd i nawigacja

Pierwsza rzecz, na którą nowy użytkownik zwróci uwagę odwiedzając witrynę firmy. Przy tworzeniu bloga firmowego stosowane są identyczne zasady jak w mediach tradycyjnych dotyczące systemu identyfikacji wizualnej marki. Tutaj też znaczenie mają wykorzystane kolory, które zapewnią przejrzystość treści oraz intuicyjna i prosta nawigacja, która umożliwi adresatowi łatwe poruszanie się po stronie i dotarcie do interesujących go informacji.

Treści

Blog opiera się na treściach. Wpisy, które realizowane są na jego łamach poza tradycyjną tekstową formą winny być wzbogacane o fotografie, ilustracje czy też infografiki. Suchy tekst nie jest interesujący dla przeciętnego użytkownika sieci. Co więcej wpisy realizowane na stronie powinny być luźno związane z tematyką bloga. Nie muszą one dotyczyć zawsze jednego tematu, ale krążyć w okół założonej wcześniej w strategii marketingowej ideii. Zbyt wąskie, lub zbyt szerokie ujęcie tematu może okazać się bowiem zgubne i zniechęci czytelników do śledzenia strony.

Systematyczność i interakcja

Ostatnim ważnym aspektem na który należy zwrócić uwagę podczas prowadzenia bloga jest aktywne w nim uczestniczenie. Regularne wpisy utwierdzają czytelników w przekonaniu, że mają po co wracać na stronę. Zachęci użytkowników do zaangażowania się w witrynę, z czasem osoby które wracają na daną witrynę również posiadają swój wkład w jej rozwój przez pisanie komentarzy. Dyskusja z konsumentami może również okazać się dużym plusem dla firmy. Odpowiadanie na pytania buduje wiarygodność marki i stwarza otoczkę zaangażowania jej w problemy zwykłych użytkowników.